Klávesa option (alt) je jednou z hlavních kláves pro klávesové zkratky pro Mac OS X. Nebojte se ji využívat i v kombinaci s kliknutím může i vám ušetřit spousty klikání a nebo zpřístupnit funkce o kterých třeba ani nevíte že je OS X má implementovány.
⌥
Jistě mnozí víte že když kliknete ve finderu altem na záložku na horní liště s názvem otevřít, ukáže se vám i skrytá knihovna, která obsahuje nastavení uživatele. Ale Apple šel ještě dál a s altem lze zobrazit i funkce v jiných záložkách této horní lišty.
Tak například pokud kliknete s altem na ikonku oznamovacího centra, tak se automaticky zapne funkce nerušit a ikonka zešedne. Druhým kliknutím tuto funkci opět vypnete.
Další velmi zajímavou funkcí klávesy option je možnost ověřit vaší současnou zálohu Time machine. Pokud kliknete na ikonu zálohování s touto klávesou, tak místo položky zálohovat je možnost ověřit zálohu. Systém tak zkontroluje zda současná záloha je validní a kdyby se něco stalo zda by byla obnovitelná. Zálohuje většina uživatelů, ale do situace kdy je záloha potřeba se dostane jen zlomek. A tedy když se tak stane, bylo by dobré vědět, zda záloha bude v pořádku obnovitelná…
Neméně zajímavé je přepínání mezi výstupními kanály pro zvuk. Situace kdy máte k zařízení připojeno více audio vstupů a výstupů. (Mikrofony, reproduktory, WiFi sluchátka nebo Airplay Apple TV). Většinou to uživatel přepne nastavením zvuku v předvolbách systému. To je odhadem takových 5 až 6 kliknutí než se do tohoto menu dostanete. Když použijete klávesu option na ikonku zvuku v horní liště máte tyto volby rovnou možnost přepnout a ušetřit tak čas.
Tak a nakonec asi ta nejzajímavější skrytá funkce pod záložkou ikonky bezdrátových sítí. Možnost zjistit nastavení současné WiFi sítě včetně informací o signálu a případné zjištění nejlepší šířky pásma pro vysílání z AP (tato funkce je spíš pro správce aby nastavili ideální kanál když je okolo větší provoz na povolených frekvencích).
S altem lze v WiFi menu otevřít aplikaci kterou Apple nazval diagnostika bezdrátové sítě ta sama o sobě není tak zajímavá… jako to co má ukryto v záložce Okno v horní liště. Nachází se zde nástroje pro kompletní zjištění stavu bezdrátového provozu a i šikovný rádce pro zvolení optimálního kanálu pro provoz vaší bezdrátové sítě, tak aby měl šum nejnižší dopad na přenos vašich dat. A využil se tak plný potenciál šířky pásma.
Z tabulky lze vyčíst jaké sítě jsou poblíž dostupné na jakém jsou kanálu a i jaké nastavení používají. Zde je například krásně vidět,jak někteří výrobci dodávající do České republiky ani neřeší výchozí nastavení pro danou zemi a nebo dokonce tam mají natvrdo nastaveno CN (Čína). V levé části okna je slibované doporučené nastavení jak pro frekvence v pásmu 2,4 tak 5 GHz. Toto se může měnit podle toho, jak jsou okolní vysílače nastavené… některé automaticky mění kanál podle nejlepší dostupné frekvence. Z praxe vyplývá zvolit kanál raději napevno, podle změřených údajů a automatické ladění vám tam s největší pravděpodobností nezabere pásmo. Jednou za čas stačí zkontrolovat, zda je kanál stále ideální nebo zda nějaký nový vysílač není na stejném kanálu. A dle situace nastavení upravit.
Podobné informace jako u WiFi naleznete s option klávesou v menším měřítku i u Bluetooth.
Díky za skvělý tip ohledně Diagnostiky bezdrátové sítě! V menu Okno je též k dispozici Sniffer, který umí odchytávat rámce bezdrátové sítě tj. to, co je přímo slyšet „ve vzduchu“ – vytvoří to soubor .wcap, který lze otevřít např. Wiresharkem. Perfektní pro pokročilou diagnostiku bezdrátové sítě!
Ano Sniffování sítě je veselá záležitost a lituji Ty uživatele kteří ještě nešifrují provoz… Ale to již od doby ethercapu a podobných aplikací…